COMANDĂ ONLINE SAU SUNALĂ-NE: +86- 13929428415  
       Shenzhen Loop Circle Technology Co.,Ltd
Știți despre evaluarea NIJ Bulletproof?
Acasă » Ştiri » Cazuri » Știți despre evaluarea NIJ Bulletproof?

Știți despre evaluarea NIJ Bulletproof?

Vizualizări: 0     Autor: Editor site Ora publicării: 2025-06-10 Origine: Site

Întreba

butonul de partajare pe facebook
butonul de partajare pe Twitter
butonul de partajare a liniei
butonul de partajare wechat
butonul de partajare linkedin
butonul de partajare pe pinterest
butonul de partajare whatsapp
butonul de partajare kakao
butonul de partajare prin snapchat
butonul de partajare a telegramelor
partajați acest buton de partajare

Din Wikipedia, enciclopedia liberă


        Standardele de performanță a armurii corporale sunt liste generate de autoritățile naționale, cu cerințele pentru ca armura să funcționeze în mod fiabil, indicând în mod clar ce ar putea și ce nu ar putea învinge armura. Diferite țări au standarde diferite, care pot include amenințări care nu sunt prezente în alte țări.

Rezistență balistică (înainte de aprilie 2024)



Standardul NIJ-0101.06 avea standarde de performanță specifice pentru vestele rezistente la glonț utilizate de forțele de ordine. Această veste evaluată la următoarea scară împotriva pătrunderii și, de asemenea, protecția împotriva traumei contondente (deformare):


Nivelul armurii Protecţie

Nivelul I

  • .22 LR

  • .380 ACP

Această armură ar proteja împotriva

  • 2,6 g (40 gr) .22 gloanțe lungi de plumb cu vârf rotund (LR LRN) la o viteză de 329 m/s (1080 ft/s ± 30 ft/s)

  • Gloanțe de 6,2 g (95 gr) .380 ACP Full Metal Jacketed Round Nose (FMJ RN) la o viteză de 322 m/s (1055 ft/s ± 30 ft/s).

Nu mai face parte din standard

Nivelul IIA

  • 9×19 mm

  • .40 S&W

  • .45 ACP

Armura nouă protejează împotriva:

  • Gloanțe de 8 g (124 gr) 9×19 mm Parabellum Full Metal Jacketed Round Nose (FMJ RN) la o viteză de 373 m/s ± 9,1 m/s (1225 ft/s ± 30 ft/s)

  • 11,7 g (180 gr) 0,40 gloanțe S&W Full Metal Jacketed (FMJ) la o viteză de 352 m/s ± 9,1 m/s (1155 ft/s ± 30 ft/s)

  • 14,9 g (230 gr) .45 ACP Full Metal Jacketed (FMJ) gloanțe la o viteză de 275 m/s ± 9,1 m/s (900 ft/s ± 30 ft/s).

Armura condiționată protejează împotriva

  • Gloanțe FMJ RN de 8 g (124 gr) 9 mm la o viteză de 355 m/s ± 9,1 m/s (1165 ft/s ± 30 ft/s)

  • 11,7 g (180 gr) .40 gloanțe S&W FMJ la o viteză de 325 m/s ± 9,1 m/s (1065 ft/s ± 30 ft/s)

  • 14,9 g (230 gr) .45 ACP Full Metal Jacketed (FMJ) gloanțe la o viteză de 259 m/s ± 9,1 m/s (850 ft/s ± 30 ft/s).

De asemenea, oferă protecție împotriva amenințărilor menționate în [Tipul I]

Nivelul II

  • 9mm +P

  • .357 Magnum

Armura nouă protejează împotriva

  • Gloanțe FMJ RN de 8 g (124 gr) de 9 mm la o viteză de 398 m/s ± 9,1 m/s (1305 ft/s ± 30 ft/s)

  • 10,2 g (158 gr) .357 Gloanțe Magnum Jacketed Soft Point la o viteză de 436 m/s ± 9,1 m/s (1430 ft/s ± 30 ft/s).

Armura condiționată protejează împotriva

  • Gloanțe FMJ RN de 8 g (124 gr) 9 mm la o viteză de 379 m/s ±9,1 m/s (1245 ft/s ± 30 ft/s)

  • 10,2 g (158 gr) .357 Gloanțe Magnum Jacketed Soft Point la o viteză de 408 m/s ±9,1 m/s (1340 ft/s ± 30 ft/s).

De asemenea, oferă protecție împotriva amenințărilor menționate în [Tipurile I și IIA].

Nivelul IIIA

  • .357 SIG

  • .44 Magnum

Armura nouă protejează împotriva

  • Gloanțe de 8,1 g (125 gr) .357 SIG FMJ Flat Nose (FN) la o viteză de 448 m/s ± 9,1 m/s (1470 ft/s ± 30 ft/s)

  • Gloanțe de 15,6 g (240 gr) .44 Magnum Semi Jacketed Hollow Point (SJHP) la o viteză de 436 m/s (1430 ft/s ± 30 ft/s).

Armura condiționată protejează împotriva

  • 8,1 g (125 gr) .357 gloanțe SIG FMJ Flat Nose (FN) la o viteză de 430 m/s ± 9,1 m/s (1410 ft/s ± 30 ft/s)

  • 15,6 g (240 gr) .44 gloanțe Magnum Semi Jacketed Hollow Point (SJHP) la o viteză de 408 m/s ± 9,1 m/s (1340 ft/s ± 30 ft/s).

De asemenea, oferă protecție împotriva majorității amenințărilor cu armele de mână, precum și a amenințărilor menționate în [Tipurile I, IIA și II].

Nivelul III

  • 7,62×51 mm NATO M80

Armura condiționată protejează împotriva

  • 9,6 g (148 gr) 7,62 × 51 mm NATO M80 gloanțe cu bilă la o viteză de 847 m/s ± 9,1 m/s (2780 ft/s ± 30 ft/s).

De asemenea, oferă protecție împotriva amenințărilor menționate în [Tipurile I, IIA, II și IIIA].

Nivelul IV

  • .30-06 Springfield M2

Armura condiționată protejează împotriva

  • 10,8 g (166 gr) .30-06 Springfield M2 gloanțe perforatoare (AP) la o viteză de 878 m/s ± 9,1 m/s (2880 ft/s ± 30 ft/s).

De asemenea, oferă cel puțin protecție împotriva unei lovituri împotriva amenințărilor menționate în [Tipurile I, IIA, II, IIIA și III]

        „Amenințările speciale” erau evaluări ale armurii care oferă protecție împotriva proiectilelor specifice. De exemplu, orientările NIJ nu aveau nicio specificație pentru armura care poate opri muniția de perforare a armurii M855. Drept urmare, unii producători au desemnat armuri specifice ca „Nivel III+” (o desemnare nerecunoscută de NIJ) pentru a specifica armuri care aveau protecție până la nivelul III și puteau proteja împotriva amenințărilor speciale precum M855, dar nu asigurau protecție de nivel IV.


Rezistență balistică (după aprilie 2024)

        În aprilie 2024, NIJ a început testarea cu NIJ Standard-0101.07 împreună cu NIJ Standard-0123.00. Standardul NIJ-0101.07 descrie procedurile de testare, în timp ce Standardul NIJ-0123.00 descrie nivelurile de protecție balistică. Aceste standarde au înlocuit complet Standardul NIJ-0101.06. HG este evaluat pentru amenințări cu pușca și RF este evaluat pentru amenințări cu pușca.


Nivelurile de protecție balistică prezentate în Standardul NIJ 0123.00 sunt următoarele:


Nivelul armurii Protecţie
NIJ HG1
  • Luger de 9 mm

  • .357 Magnum

Această armură ar proteja împotriva:
  • 124 de cereale 9 mm Luger Full Metal Jacketed Round Nose (FMJ RN) la o viteză de 1305 ft/s (398 m/s)

  • 158 grain .357 Magnum Jacketed Soft Point (JSP) la o viteză de 1430 ft/s (436 m/s).

Acesta este aproximativ echivalent cu nivelul de protecție balistică de nivel II NIJ învechit.

NIJ HG2
  • Luger de 9 mm

  • .44 Magnum

Această armură ar proteja împotriva:
  • 124 de cereale 9 mm Luger Full Metal Jacketed Round Nose (FMJ RN) la o viteză de 1470 ft/s (448 m/s)

  • 240 grain .44 Magnum Jacketed Hollow Point (JHP) la o viteză de 1430 ft/s (436 m/s).

Acesta este aproximativ echivalent cu nivelul de protecție balistică învechit NIJ Nivel IIIA.

NIJ RF1
  • 7,62×51 mm NATO

  • 7,62×39 mm

  • 5,56×45 mm NATO

Această armură ar proteja împotriva:
  • 147 (±3) granulație 7,62x51 mm NATO M80 Ball Full Metal Jacketed (FMJ) Manta din oțel la o viteză de 2780 ft/s (847 m/s)

  • Muniție cu bilă de 7,62 x 39 mm cu miez de oțel moale (MSC) tip 56 de la Factory 31 la o viteză de 2400 ft/s (732 m/s)

  • 56 (±2) granule 5,56x45 mm NATO M193 la o viteză de 3250 ft/s (990 m/s).

Acesta este aproximativ echivalent cu nivelul de protecție balistică de nivel III NIJ învechit.

NIJ RF2
  • 7,62×51 mm NATO

  • 7,62×39 mm

  • 5,56×45 mm NATO

Această armură ar proteja împotriva:
  • 147 (±3) granulație 7,62x51 mm NATO M80 Ball Full Metal Jacketed (FMJ) Manta din oțel la o viteză de 2780 ft/s (847 m/s)

  • Muniție cu bilă de 7,62 x 39 mm cu miez de oțel moale (MSC) tip 56 de la Factory 31 la o viteză de 2400 ft/s (732 m/s)

  • 56 (±2) granule 5,56x45 mm NATO M193 la o viteză de 3250 ft/s (990 m/s).

  • 61,8 (±1,5) granule 5,56x45 mm NATO M855 la o viteză de 3115 ft/s (950 m/s).

Aceasta este identică cu protecția balistică oferită de NIJ RF1, cu adăugarea de 5,56x45mm M855. Acest nivel nu are echivalent în standardul NIJ învechit-0101.06.

NIJ RF3
  • .30-06 Springfield

Această armură ar proteja împotriva:
  • 165,7 (± 7) granule .30-06 M2 Armor Piercing (AP) gloanțe la o viteză de 2880 ft/s (878 m/s).

Acesta este aproximativ echivalent cu nivelul de protecție balistică de nivel IV învechit NIJ.

        Standardele NIJ sunt utilizate pentru armurile de aplicare a legii. Armura folosită de armata Statelor Unite nu trebuie testată conform standardelor NIJ. Armura textilă este testată atât pentru rezistența la penetrare de gloanțe, cât și pentru energia de impact transmisă purtătorului.



Deformarea feței posterioare


        Deformarea feței din spate este definită în Standardul NIJ-0101.07 ca „îndentarea materialului de suport cauzată de impactul unui proiectil asupra obiectului de testat în timpul testării”[10] Se măsoară prin împușcarea unei armuri montate în fața unui material de suport, de obicei argilă de modelare pe bază de ulei. Argila este utilizată la o temperatură controlată și verificată pentru debitul de impact înainte de testare. După ce armura este lovită cu glonțul de testare, vesta este îndepărtată din lut și se măsoară adâncimea adânciturii din lut.



Armură condiționată


        Unele armuri testate conform standardului NIJ-0101.07 sunt condiționate înainte de testare, ceea ce înseamnă că au fost supuse unor factori de stres, cum ar fi scufundarea, vibrațiile sau impacturile. S-a demonstrat că acești factori de stres în unele cazuri degradează performanța anumitor materiale de armură. Viteza rundei de testare pentru armura condiționată este aceeași cu cea pentru armura necondiționată în timpul testării, în timp ce în standardul anterior vitezele ar fi variat. De exemplu, conform standardului NIJ-0101.06, nivelul IIIA condiționat ar fi fost împușcat cu o rundă .44 Magnum la 408 m/s (1.340 ft/s), în timp ce nivelul IIIA necondiționat ar fi fost împușcat la 436 m/s (1.430 ft/s). Conform standardului NIJ-0101.07, viteza utilizată pentru testarea armurii condiționate și necondiționate este aceeași. Procedurile de condiționare a blindajului sunt prezentate în Practica standard ASTM E3078 pentru condiționarea elementelor de testare a blindajului dur.



        În general, materialul de armură textilă se degradează temporar atunci când este umed. [Citare necesară] Ca urmare a acestui fapt, standardele majore de testare solicită testarea umedă a armurii textile. Mecanismele pentru această pierdere de performanță nu sunt cunoscute. În teste nu s-a demonstrat că apa neutră la temperatura camerei afectează negativ performanța para-aramidei sau UHMWPE, dar soluțiile acide, bazice și alte soluții pot reduce permanent rezistența la tracțiune a fibrei de para-aramid.



        Din 2003 până în 2005, US-NIJ a întreprins un studiu amplu privind degradarea mediului înconjurător a armurii Zylon. Aceasta a concluzionat că apa, utilizarea pe termen lung și expunerea la temperatură afectează în mod semnificativ rezistența la tracțiune și performanța balistică a fibrei PBO sau Zylon. Acest studiu NIJ asupra vestelor returnate de pe teren a demonstrat că efectele de mediu asupra Zylon au dus la defecțiuni balistice în condiții standard de testare.



Rezistență la înjunghiere


        Standardele de rezistență la înjunghiere ale NIJ (Standard–0115.00) definesc trei niveluri de protecție:



        Armura de nivel 1 este o protecție de nivel scăzut potrivită pentru uzură prelungită și este de obicei ascunsă. Această armură protejează împotriva amenințărilor de înjunghiere cu o energie de lovitură de 24±0,50 J (17,7±0,36 ft·lbf). Condiția de supratest pentru acest nivel este 36±0,60 J (26,6±0,44 ft·lbf).



        Armura de nivel 2 este o protecție de nivel mediu potrivită pentru uzură prelungită și poate fi fie deschisă, fie ascunsă. Această armură protejează împotriva amenințărilor de înjunghiere cu o energie de lovitură de 33±0,60 J (24,3±0,44 ft·lbf). Condiția de supratestare pentru acest nivel este de 50±0,70 J (36,9±0,51 ft·lbf).



        Nivelul 3 este o protecție de nivel înalt potrivită pentru purtare în situații cu risc ridicat și este de obicei deschisă. Această armură protejează împotriva amenințărilor de înjunghiere cu o energie de lovitură de 43±0,60 J (31,7±0,44 ft·lbf). Condiția de supratest pentru acest nivel este 65±0,80 J (47,9±0,59 ft·lbf).



        Pentru toate cele trei niveluri, penetrarea maximă a lamei sau a vârfului permisă este de 7 mm (0,28 in), această limită fiind determinată prin cercetări care indică faptul că leziunile interne ale organelor ar fi extrem de puțin probabile la această adâncime de penetrare. Condiția de supratestare, care este menită să asigure o marjă adecvată de siguranță în proiectarea armurii, permite o penetrare maximă a lamei sau a vârfului de 20 mm (0,79 inchi).



        Standardul nu abordează în mod direct rezistența la înjunghiere și în schimb notează că, deoarece amenințările cu înjunghiere sunt mai greu de învins, orice armură care poate învinge o amenințare cu înjunghiere va învinge și o amenințare cu înjunghiere.


Lista cu conținut

Produse înrudite

conținutul este gol!

DESPRE COMPANIA NOASTRA

Shenzhen Loop Circle Technology Co.,Ltd, cu peste 15 ani de experiență în exportul și comercializarea produselor de protecție personală, compania noastră a devenit un partener de încredere pentru clienții din întreaga lume. Produsele noastre sunt vândute în Orientul Mijlociu, America de Sud, America de Nord și Europa și au primit laude pe scară largă pentru calitatea și performanța lor.

LINK-URI RAPIDE

PRODUSE

CONTACTAŢI-NE

  Tel: +86- 13929428415
  E-mail: tracy@glz.sinanet .com
  Adăugați: 315 Tianhui Building, Youasong Road, Longhua District, Shenzhen, Guangdong, China
Vă rugăm să contactați Shenzhen Loop Circle astăzi pentru a discuta nevoile dvs. cu vânzările noastre profesionale
Drepturi de autor © 2026Shenzhen Loop Circle Technology Co.,Ltd. Toate drepturile rezervate.  Harta site-ului