BESTÄLL ONLINE ELLER RING OSS: +86- 13929428415  
       Shenzhen Loop Circle Technology Co.,Ltd
Känner du till The NIJ Bulletproof Rating?
Hem » Nyheter » Fall » Känner du till The NIJ Bulletproof Rating?

Känner du till The NIJ Bulletproof Rating?

Visningar: 0     Författare: Webbplatsredaktör Publiceringstid: 2025-06-10 Ursprung: Plats

Fråga

Facebook delningsknapp
twitter delningsknapp
linjedelningsknapp
wechat delningsknapp
linkedin delningsknapp
pinterest delningsknapp
whatsapp delningsknapp
kakao delningsknapp
snapchat delningsknapp
telegramdelningsknapp
dela den här delningsknappen

Från Wikipedia, den fria encyklopedin


        Prestandastandarder för kroppsskydd är listor som genererats av nationella myndigheter, över krav för att rustningar ska fungera tillförlitligt, som tydligt indikerar vad rustningen får och inte får besegra. Olika länder har olika standarder, vilket kan innefatta hot som inte finns i andra länder.

Ballistiskt motstånd (före april 2024)



NIJ Standard-0101.06 hade specifika prestandastandarder för skottsäkra västar som används av brottsbekämpande myndigheter. Denna klassade västar på följande skala mot penetration och även trubbigt traumaskydd (deformation):


Pansarnivå Skydd

Nivå I

  • .22 LR

  • .380 ACP

Denna rustning skulle skydda mot

  • 2,6 g (40 gr) .22 Long Rifle Lead Round Nose (LR LRN) kulor med en hastighet av 329 m/s (1080 ft/s ± 30 ft/s)

  • 6,2 g (95 gr) .380 ACP Full Metal Jacketed Round Nose (FMJ RN) kulor med en hastighet av 322 m/s (1055 ft/s ± 30 ft/s).

Det är inte längre en del av standarden

Nivå IIA

  • 9×19 mm

  • .40 S&W

  • .45 ACP

Ny rustning skyddar mot:

  • 8 g (124 gr) 9×19 mm Parabellum Full Metal Jacketed Round Nose (FMJ RN) kulor med en hastighet av 373 m/s ± 9,1 m/s (1225 ft/s ± 30 ft/s)

  • 11,7 g (180 gr) ,40 S&W Full Metal Jacketed (FMJ) kulor med en hastighet av 352 m/s ± 9,1 m/s (1155 ft/s ± 30 ft/s)

  • 14,9 g (230 gr) .45 ACP Full Metal Jacketed (FMJ) kulor med en hastighet av 275 m/s ± 9,1 m/s (900 ft/s ± 30 ft/s).

Konditionerad rustning skyddar mot

  • 8 g (124 gr) 9 mm FMJ RN-kulor med en hastighet av 355 m/s ± 9,1 m/s (1165 ft/s ± 30 ft/s)

  • 11,7 g (180 gr) ,40 S&W FMJ-kulor med en hastighet av 325 m/s ± 9,1 m/s (1065 ft/s ± 30 ft/s)

  • 14,9 g (230 gr) ,45 ACP Full Metal Jacketed (FMJ) kulor med en hastighet av 259 m/s ± 9,1 m/s (850 ft/s ± 30 ft/s).

Det ger också skydd mot de hot som nämns i [Typ I]

Nivå II

  • 9 mm +P

  • .357 Magnum

Ny rustning skyddar mot

  • 8 g (124 gr) 9 mm FMJ RN-kulor med en hastighet av 398 m/s ± 9,1 m/s (1305 ft/s ± 30 ft/s)

  • 10,2 g (158 gr) .357 Magnum Jacketed Soft Point-kulor med en hastighet av 436 m/s ± 9,1 m/s (1430 ft/s ± 30 ft/s).

Konditionerad rustning skyddar mot

  • 8 g (124 gr) 9 mm FMJ RN-kulor med en hastighet av 379 m/s ±9,1 m/s (1245 ft/s ± 30 ft/s)

  • 10,2 g (158 gr) .357 Magnum Jacketed Soft Point-kulor med en hastighet av 408 m/s ±9,1 m/s (1340 ft/s ± 30 ft/s).

Det ger också skydd mot de hot som nämns i [Typ I och IIA].

Nivå IIIA

  • .357 SIG

  • .44 Magnum

Ny rustning skyddar mot

  • 8,1 g (125 gr) .357 SIG FMJ Flat Nose (FN) kulor med en hastighet av 448 m/s ± 9,1 m/s (1470 ft/s ± 30 ft/s)

  • 15,6 g (240 gr) ,44 Magnum Semi Jacketed Hollow Point (SJHP) kulor med en hastighet av 436 m/s (1430 ft/s ± 30 ft/s).

Konditionerad rustning skyddar mot

  • 8,1 g (125 gr) .357 SIG FMJ Flat Nose (FN) kulor med en hastighet av 430 m/s ± 9,1 m/s (1410 ft/s ± 30 ft/s)

  • 15,6 g (240 gr) ,44 Magnum Semi Jacketed Hollow Point (SJHP) kulor med en hastighet av 408 m/s ± 9,1 m/s (1340 ft/s ± 30 ft/s).

Det ger också skydd mot de flesta pistolhot, såväl som de hot som nämns i [Typ I, IIA och II].

Nivå III

  • 7,62×51 mm NATO M80

Konditionerad rustning skyddar mot

  • 9,6 g (148 gr) 7,62×51 mm NATO M80 kulkulor med en hastighet av 847 m/s ± 9,1 m/s (2780 ft/s ± 30 ft/s).

Det ger också skydd mot de hot som nämns i [Typ I, IIA, II och IIIA].

Nivå IV

  • .30-06 Springfield M2

Konditionerad rustning skyddar mot

  • 10,8 g (166 gr) .30-06 Springfield M2 pansarbrytande (AP) kulor med en hastighet av 878 m/s ± 9,1 m/s (2880 ft/s ± 30 ft/s).

Det ger också åtminstone en träffskydd mot de hot som nämns i [Typ I, IIA, II, IIIA och III]

        'Special Threats' var klassificeringar av rustningar som ger skydd mot specifika projektiler. Till exempel hade NIJ-riktlinjerna ingen specifikation för pansar som kan stoppa M855 pansargenomträngande ammunition. Som ett resultat utsåg vissa tillverkare specifika rustningar som 'Level III+' (en beteckning som inte erkänns av NIJ) för att specificera rustningar som hade upp till nivå III-skydd och kunde skydda mot speciella hot som M855, men som inte gav skydd på nivå IV.


Ballistiskt motstånd (efter april 2024)

        I april 2024 började NIJ testa med NIJ Standard-0101.07 tillsammans med NIJ Standard-0123.00. NIJ Standard-0101.07 beskriver testprocedurer, medan NIJ Standard-0123.00 beskriver ballistiska skyddsnivåer. Dessa standarder ersatte helt NIJ Standard-0101.06. HG är klassad för handeldvapenhot och RF är klassad för gevärshot.


De ballistiska skyddsnivåerna som beskrivs i NIJ Standard 0123.00 är följande:


Pansarnivå Skydd
NIJ HG1
  • 9 mm Luger

  • .357 Magnum

Denna rustning skulle skydda mot:
  • 124 grain 9 mm Luger Full Metal Jacketed Round Nose (FMJ RN) med en hastighet av 1305 ft/s (398 m/s)

  • 158 grain .357 Magnum Jacketed Soft Point (JSP) med en hastighet av 1430 ft/s (436 m/s).

Detta motsvarar ungefär den föråldrade NIJ Level II ballistiska skyddsnivån.

NIJ HG2
  • 9 mm Luger

  • .44 Magnum

Denna rustning skulle skydda mot:
  • 124 grain 9 mm Luger Full Metal Jacketed Round Nose (FMJ RN) med en hastighet av 1470 ft/s (448 m/s)

  • 240 grain .44 Magnum Jacketed Hollow Point (JHP) med en hastighet av 1430 ft/s (436 m/s).

Detta motsvarar ungefär den föråldrade NIJ Level IIIA ballistiska skyddsnivån.

NIJ RF1
  • 7,62×51 mm NATO

  • 7,62×39 mm

  • 5,56×45 mm NATO

Denna rustning skulle skydda mot:
  • 147 (±3) korn 7,62x51 mm NATO M80 Ball Full Metal Jacketed (FMJ) stålmantel med en hastighet av 2780 ft/s (847 m/s)

  • 7,62x39 mm Mild Steel Core (MSC) kulammunition typ 56 från fabrik 31 med en hastighet av 2400 ft/s (732 m/s)

  • 56 (±2) korn 5,56x45 mm NATO M193 med en hastighet av 3250 ft/s (990 m/s).

Detta motsvarar ungefär den föråldrade NIJ Level III ballistiska skyddsnivån.

NIJ RF2
  • 7,62×51 mm NATO

  • 7,62×39 mm

  • 5,56×45 mm NATO

Denna rustning skulle skydda mot:
  • 147 (±3) korn 7,62x51 mm NATO M80 Ball Full Metal Jacketed (FMJ) stålmantel med en hastighet av 2780 ft/s (847 m/s)

  • 7,62x39 mm Mild Steel Core (MSC) kulammunition typ 56 från fabrik 31 med en hastighet av 2400 ft/s (732 m/s)

  • 56 (±2) korn 5,56x45 mm NATO M193 med en hastighet av 3250 ft/s (990 m/s).

  • 61,8 (±1,5) korn 5,56x45 mm NATO M855 vid en hastighet av 3115 ft/s (950 m/s).

Detta är identiskt med det ballistiska skyddet från NIJ RF1, med tillägget av 5,56x45 mm M855. Denna nivå har ingen motsvarighet i föråldrade NIJ Standard-0101.06.

NIJ RF3
  • .30-06 Springfield

Denna rustning skulle skydda mot:
  • 165,7 (±7) korn .30-06 M2 Pansarpiercing (AP) kulor med en hastighet av 2880 ft/s (878 m/s).

Detta motsvarar ungefär den föråldrade NIJ Level IV ballistiska skyddsnivån.

        NIJ-standarder används för brottsbekämpande rustningar. Pansar som används av den amerikanska militären behöver inte testas enligt NIJ-standarder. Textilpansar testas för både penetrationsmotstånd av kulor och för slagenergin som överförs till bäraren.



Baksidans deformation


        Baksidans deformation definieras i NIJ Standard-0101.07 som 'fördjupningen i underlagsmaterialet som orsakas av en projektilstöt på testobjektet under testning'.[10] Den mäts genom att skjuta pansar monterad framför ett underlagsmaterial, typiskt oljebaserad modelllera. Leran används vid en kontrollerad temperatur och verifieras för slagflöde före testning. Efter att pansaret har träffats med testkulan, tas västen bort från leran och djupet på fördjupningen i leran mäts.



Konditionerad rustning


        Vissa pansar som testats enligt NIJ Standard-0101.07 är konditionerade före testning, vilket innebär att de har utsatts för stressfaktorer som nedsänkning, vibrationer eller stötar. Dessa stressfaktorer har i vissa fall visat sig försämra prestandan hos vissa pansarmaterial. Testrundhastigheten för konditionerad pansar är densamma som för obetingad pansar under testning, medan hastigheterna i den tidigare standarden skulle ha varierat. Till exempel, enligt NIJ Standard-0101.06, skulle konditionerad nivå IIIA ha skjutits med en .44 Magnum-runda i 408 m/s (1 340 ft/s), medan okonditionerad nivå IIIA skulle ha skjutits i 436 m/s (1 430 ft/s). Enligt NIJ Standard-0101.07 är hastigheten som används för att testa konditionerad och okonditionerad rustning densamma. Pansarkonditioneringsprocedurer beskrivs i ASTM E3078 Standard Practice for Conditioning of Hard Armor Test Items.



        I allmänhet försämras textilpansarmaterial tillfälligt när det är vått. Som ett resultat av detta kräver de stora teststandarderna våttestning av textilpansar. Mekanismer för denna prestationsförlust är inte kända. Neutralt vatten vid rumstemperatur har i tester inte visat sig påverka prestandan hos para-aramid eller UHMWPE negativt, men sura, basiska och vissa andra lösningar kan permanent minska para-aramidfiberns draghållfasthet.



        Från 2003 till 2005 genomfördes en stor studie av miljöförstöringen av Zylon-pansar av US-NIJ. Detta drog slutsatsen att vatten, långvarig användning och temperaturexponering avsevärt påverkar draghållfastheten och den ballistiska prestandan hos PBO eller Zylon-fiber. Denna NIJ-studie på västar som returnerades från fältet visade att miljöeffekter på Zylon resulterade i ballistiska fel under standardtestförhållanden.



Stickmotstånd


        NIJ:s stickmotståndsstandarder (Standard–0115.00) definierar tre skyddsnivåer:



        Nivå 1 pansar är lågnivåskydd lämpligt för långvarigt slitage och är vanligtvis dold. Denna rustning skyddar mot stickhot med en slagenergi på 24±0,50 J (17,7±0,36 ft·lbf). Övertestvillkoret för denna nivå är 36±0,60 J (26,6±0,44 ft·lbf).



        Nivå 2 pansar är skydd på medelnivå som lämpar sig för långvarigt slitage och kan vara antingen öppet eller doldt. Denna rustning skyddar mot stickhot med en slagenergi på 33±0,60 J (24,3±0,44 ft·lbf). Övertestvillkoret för denna nivå är 50±0,70 J (36,9±0,51 ft·lbf).



        Nivå 3 är högnivåskydd lämpligt för slitage i högrisksituationer och är vanligtvis öppet. Denna rustning skyddar mot stickhot med en slagenergi på 43±0,60 J (31,7±0,44 ft·lbf). Övertestvillkoret för denna nivå är 65±0,80 J (47,9±0,59 ft·lbf).



        För alla tre nivåerna är den maximala tillåtna penetrationen av blad eller spik 7 mm (0,28 tum), och denna gräns har fastställts genom forskning som indikerar att inre skador på organ skulle vara extremt osannolikt vid detta penetrationsdjup. Övertesttillståndet, som är avsett att säkerställa en tillräcklig säkerhetsmarginal i pansardesignen, tillåter en maximal blad- eller spikpenetration på 20 mm (0,79 tum).



        Standarden tar inte direkt upp snedstreckmotstånd och noterar istället att eftersom hugghot är svårare att besegra, kommer alla rustningar som kan besegra ett hugghot också att besegra ett hugghot.


Innehållsförteckning

Relaterade produkter

innehållet är tomt!

OM VÅRT FÖRETAG

Shenzhen Loop Circle Technology Co., Ltd, med över 15 års erfarenhet av export och handel med personliga skyddsprodukter, har vårt företag blivit en pålitlig partner för kunder över hela världen. Våra produkter säljs över hela Mellanöstern, Sydamerika, Nordamerika och Europa och har fått mycket beröm för sin kvalitet och prestanda.

SNABLÄNKAR

PRODUKTER

KONTAKTA OSS

  Tel: +86- 13929428415
  E-post: tracy@glz.sinanet .com
  Lägg till: 315 Tianhui Building, Youasong Road, Longhua District, Shenzhen, Guangdong, Kina
Vänligen kontakta Shenzhen Loop Circle idag för att diskutera dina behov med vår professionella försäljning
Copyright © 2026Shenzhen Loop Circle Technology Co.,Ltd. Alla rättigheter reserverade.  Webbplatskarta