NARUČITE ONLINE ILI NAZOVITE :+86- 13929428415  
       Shenzhen Loop Circle Technology Co., Ltd
Znate li za NIJ ocjenu otpornosti na metke?
Dom » Vijesti » Slučajevi » Znate li za NIJ Bulletproof Rating?

Znate li za NIJ ocjenu otpornosti na metke?

Pregledi: 0     Autor: Urednik stranice Vrijeme objave: 10.06.2025. Izvor: Site

Raspitaj se

dugme za deljenje Fejsbuka
dugme za deljenje na twitteru
dugme za deljenje linije
dugme za deljenje wechata
linkedin dugme za deljenje
dugme za deljenje na pinterestu
dugme za deljenje WhatsApp
dugme za deljenje kakao
dugme za deljenje snapchat-a
dugme za deljenje telegrama
podijeli ovo dugme za dijeljenje

Iz Wikipedije, slobodne enciklopedije


        Standardi performansi pancira su liste koje generišu nacionalne vlasti, sa zahtjevima za pouzdano funkcioniranje oklopa, koji jasno pokazuju šta oklop može, a šta ne smije pobijediti. Različite zemlje imaju različite standarde, koji mogu uključivati ​​prijetnje koje nisu prisutne u drugim zemljama.

Balistički otpor (prije aprila 2024.)



Standard NIJ-a-0101.06 imao je specifične standarde performansi za pancirne prsluke koje koriste organi za provođenje zakona. Ovo ocijenjeno prsluci na sljedećoj skali protiv prodiranja i zaštite od tupe traume (deformacije):


Armor Level Zaštita

Nivo I

  • .22 LR

  • .380 ACP

Ovaj oklop bi štitio od

  • 2,6 g (40 gr) .22 meci duge puške sa olovnim okruglim nosom (LR LRN) pri brzini od 329 m/s (1080 ft/s ± 30 ft/s)

  • 6,2 g (95 gr) .380 ACP metaka sa okruglim nosom sa punim metalnim omotačem (FMJ RN) pri brzini od 322 m/s (1055 ft/s ± 30 ft/s).

To više nije dio standarda

Nivo IIA

  • 9×19 mm

  • .40 S&W

  • .45 ACP

Novi oklop štiti od:

  • 8 g (124 gr) metaka 9×19 mm Parabellum sa okruglim nosom (FMJ RN) brzinom od 373 m/s ± 9,1 m/s (1225 ft/s ± 30 ft/s)

  • 11,7 g (180 gr) .40 S&W metaka sa punim metalnim omotačem (FMJ) pri brzini od 352 m/s ± 9,1 m/s (1155 ft/s ± 30 ft/s)

  • 14,9 g (230 gr) .45 ACP meci sa punim metalnim omotačem (FMJ) pri brzini od 275 m/s ± 9,1 m/s (900 ft/s ± 30 ft/s).

Kondicionirani oklop štiti od

  • 8 g (124 gr) 9 mm FMJ RN meci pri brzini od 355 m/s ± 9,1 m/s (1165 ft/s ± 30 ft/s)

  • 11,7 g (180 gr) .40 S&W FMJ metaka pri brzini od 325 m/s ± 9,1 m/s (1065 ft/s ± 30 ft/s)

  • 14,9 g (230 gr) .45 ACP metaka sa punim metalnim omotačem (FMJ) pri brzini od 259 m/s ± 9,1 m/s (850 ft/s ± 30 ft/s).

Također pruža zaštitu od prijetnji navedenih u [Tip I]

Nivo II

  • 9mm +P

  • .357 Magnum

Novi oklop štiti od

  • 8 g (124 gr) 9 mm FMJ RN meci pri brzini od 398 m/s ± 9,1 m/s (1305 ft/s ± 30 ft/s)

  • 10,2 g (158 gr) .357 Magnum Jacketed Soft Point meci pri brzini od 436 m/s ± 9,1 m/s (1430 ft/s ± 30 ft/s).

Kondicionirani oklop štiti od

  • 8 g (124 gr) 9 mm FMJ RN meci pri brzini od 379 m/s ±9,1 m/s (1245 ft/s ± 30 ft/s)

  • 10,2 g (158 gr) .357 Magnum Jacketed Soft Point meci pri brzini od 408 m/s ±9,1 m/s (1340 ft/s ± 30 ft/s).

Takođe pruža zaštitu od prijetnji navedenih u [Tipovima I i IIA].

Nivo IIIA

  • .357 SIG

  • .44 Magnum

Novi oklop štiti od

  • 8,1 g (125 gr) .357 SIG FMJ meci sa ravnim nosom (FN) pri brzini od 448 m/s ± 9,1 m/s (1470 ft/s ± 30 ft/s)

  • 15,6 g (240 gr) .44 Magnum poluobloženi šuplji meci (SJHP) pri brzini od 436 m/s (1430 ft/s ± 30 ft/s).

Kondicionirani oklop štiti od

  • 8,1 g (125 gr) .357 SIG FMJ meci sa ravnim nosom (FN) pri brzini od 430 m/s ± 9,1 m/s (1410 ft/s ± 30 ft/s)

  • 15,6 g (240 gr) .44 Magnum poluobloženi šuplji meci (SJHP) pri brzini od 408 m/s ± 9,1 m/s (1340 ft/s ± 30 ft/s).

Takođe pruža zaštitu od većine prijetnji oružjem, kao i prijetnji spomenutih u [Tipovi I, IIA i II].

Nivo III

  • 7,62×51 mm NATO M80

Kondicionirani oklop štiti od

  • 9,6 g (148 gr) 7,62×51 mm NATO M80 kuglični meci pri brzini od 847 m/s ± 9,1 m/s (2780 ft/s ± 30 ft/s).

Takođe pruža zaštitu od pretnji navedenih u [Tipovi I, IIA, II i IIIA].

Nivo IV

  • .30-06 Springfield M2

Kondicionirani oklop štiti od

  • 10,8 g (166 gr) .30-06 Springfield M2 oklopni meci (AP) pri brzini od 878 m/s ± 9,1 m/s (2880 ft/s ± 30 ft/s).

Također pruža zaštitu od najmanje jednog udarca od prijetnji navedenih u [Tipovi I, IIA, II, IIIA i III]

        'Special Threats' su ocjene oklopa koji pružaju zaštitu od specifičnih projektila. Na primjer, smjernice NIJ-a nisu imale nikakvu specifikaciju za oklop koji može zaustaviti oklopnu municiju M855. Kao rezultat toga, neki proizvođači su označili specifične oklope kao „Nivo III+“ (oznaku koju NIJ ne priznaje) kako bi specificirali oklop koji je imao zaštitu do nivoa III i mogao zaštititi od posebnih prijetnji kao što je M855, ali nije pružao IV nivo zaštite.


Balistički otpor (nakon aprila 2024.)

        U aprilu 2024. godine NIJ je započeo testiranje sa NIJ Standard-0101.07 u vezi sa NIJ Standard-0123.00. NIJ Standard-0101.07 opisuje procedure ispitivanja, dok NIJ Standard-0123.00 opisuje nivoe balističke zaštite. Ovi standardi su u potpunosti zamijenili NIJ Standard-0101.06. HG je ocijenjen za prijetnje pištoljem, a RF je ocijenjen za prijetnje puškom.


Nivoi balističke zaštite navedeni u NIJ Standardu 0123.00 su sljedeći:


Armor Level Zaštita
NIJ HG1
  • 9mm Luger

  • .357 Magnum

Ovaj oklop bi štitio od:
  • 124 zrna 9 mm Luger sa punim metalnim omotom okruglog nosa (FMJ RN) pri brzini od 1305 ft/s (398 m/s)

  • 158 grain .357 Magnum Jacketed Soft Point (JSP) pri brzini od 1430 ft/s (436 m/s).

Ovo je otprilike ekvivalentno zastarjelom NIJ nivou II balističke zaštite.

NIJ HG2
  • 9mm Luger

  • .44 Magnum

Ovaj oklop bi štitio od:
  • 124 zrna 9mm Luger sa punim metalnim omotom okrugli nos (FMJ RN) pri brzini od 1470 ft/s (448 m/s)

  • 240 grain .44 Magnum Jacketed Hollow Point (JHP) pri brzini od 1430 ft/s (436 m/s).

Ovo je otprilike ekvivalentno zastarjelom nivou balističke zaštite NIJ nivoa IIIA.

NIJ RF1
  • 7,62×51 mm NATO

  • 7,62×39 mm

  • 5,56×45 mm NATO

Ovaj oklop bi štitio od:
  • 147 (±3) zrna 7,62x51 mm NATO M80 kugla sa punim metalnim omotom (FMJ) čelična jakna pri brzini od 2780 ft/s (847 m/s)

  • 7,62x39mm kuglasta municija sa jezgrom od mekog čelika (MSC) tipa 56 iz fabrike 31 pri brzini od 2400 ft/s (732 m/s)

  • 56 (±2) grana 5,56x45mm NATO M193 pri brzini od 3250 ft/s (990 m/s).

Ovo je otprilike ekvivalentno zastarjelom nivou balističke zaštite NIJ nivoa III.

NIJ RF2
  • 7,62×51 mm NATO

  • 7,62×39 mm

  • 5,56×45 mm NATO

Ovaj oklop bi štitio od:
  • 147 (±3) zrna 7,62x51 mm NATO M80 kugla sa punim metalnim omotom (FMJ) čelična jakna pri brzini od 2780 ft/s (847 m/s)

  • 7,62x39mm kuglasta municija sa jezgrom od mekog čelika (MSC) tipa 56 iz fabrike 31 pri brzini od 2400 ft/s (732 m/s)

  • 56 (±2) grana 5,56x45mm NATO M193 pri brzini od 3250 ft/s (990 m/s).

  • 61,8 (±1,5) zrna 5,56x45 mm NATO M855 pri brzini od 3115 ft/s (950 m/s).

Ovo je identično balističkoj zaštiti koju pruža NIJ RF1, uz dodatak 5,56x45mm M855. Ovaj nivo nema ekvivalent u zastarjelom NIJ Standardu-0101.06.

NIJ RF3
  • .30-06 Springfield

Ovaj oklop bi štitio od:
  • 165,7 (±7) grain .30-06 M2 Armor Piercing (AP) meci pri brzini od 2880 ft/s (878 m/s).

Ovo je otprilike ekvivalentno zastarjelom NIJ nivou IV balističke zaštite.

        NIJ standardi se koriste za oklope za provođenje zakona. Oklop koji koristi vojska Sjedinjenih Država ne mora biti testiran prema standardima NIJ-a. Tekstilni oklop se testira i na otpornost na prodiranje mecima i na energiju udara koja se prenosi na nosioca.



Deformacija stražnje strane


        Deformacija poleđine je definisana u NIJ Standard-0101.07 kao 'udubljenje u materijalu podloge uzrokovano udarom projektila na ispitni predmet tokom ispitivanja'.[10] Mjeri se pucanjem oklopa postavljenog ispred materijala podloge, tipično na bazi ulja za modeliranje. Glina se koristi na kontrolisanoj temperaturi i provjerava se na udarni protok prije ispitivanja. Nakon što je oklop pogođen ispitnim metkom, prsluk se skida sa gline i mjeri se dubina udubljenja u glini.



Kondicionirani oklop


        Neki oklopi testirani prema NIJ Standardu-0101.07 su kondicionirani prije testiranja, što znači da je bio podvrgnut faktorima stresa kao što su potapanje, vibracije ili udari. Pokazalo se da ovi faktori stresa u nekim slučajevima smanjuju performanse nekog oklopnog materijala. Brzina probnog kruga za uslovni oklop je ista kao i za neuslovljeni oklop tokom testiranja, dok bi u prethodnom standardu brzine varirale. Na primjer, prema standardu NIJ-a-0101.06, kondicionirani nivo IIIA bi se gađao iz metka .44 Magnum brzinom od 408 m/s (1.340 ft/s), dok bi neuslovljeni nivo IIIA bio gađan brzinom od 436 m/s (1.430 ft/s). Prema NIJ Standardu-0101.07, brzina koja se koristi za ispitivanje kondicioniranog i neuslovnog oklopa je ista. Procedure kondicioniranja oklopa navedene su u ASTM E3078 Standardnoj praksi za kondicioniranje testnih predmeta tvrdog oklopa.



        Općenito, tekstilni oklopni materijal se privremeno degradira kada je mokar. [potreban je citat] Kao rezultat toga, glavni standardi ispitivanja zahtijevaju testiranje tekstilnog oklopa na mokro. Mehanizmi za ovaj gubitak performansi nisu poznati. Testiranje nije pokazalo da neutralna voda sobne temperature negativno utječe na performanse para-aramida ili UHMWPE, ali kisela, bazna i neka druga rješenja mogu trajno smanjiti vlačnu čvrstoću para-aramidnih vlakana.



        Od 2003. do 2005. godine, US-NIJ je sproveo veliku studiju ekološke degradacije Zylon oklopa. Ovo je zaključilo da voda, dugotrajna upotreba i izlaganje temperaturi značajno utiču na vlačnu čvrstoću i balističke performanse PBO ili Zylon vlakana. Ova studija NIJ-a o prslucima vraćenim sa terena pokazala je da su uticaji okoline na Zylon rezultirali balističkim kvarovima u standardnim uslovima ispitivanja.



Otpor na ubod


        NIJ-ovi standardi otpornosti na ubod (Standard–0115.00) definiraju tri nivoa zaštite:



        Oklop 1. nivoa je zaštita niskog nivoa pogodna za produženo nošenje i obično je skrivena. Ovaj oklop štiti od prijetnji uboda uz energiju udarca od 24±0,50 J (17,7±0,36 ft·lbf). Uslov prekomernog testiranja za ovaj nivo je 36±0,60 J (26,6±0,44 ft·lbf).



        Oklop 2. nivoa je zaštita srednjeg nivoa pogodna za produženo nošenje i može biti očigledna ili prikrivena. Ovaj oklop štiti od prijetnji ubodom s energijom udarca od 33±0,60 J (24,3±0,44 ft·lbf). Uslov prekomernog testiranja za ovaj nivo je 50±0,70 J (36,9±0,51 ft·lbf).



        Nivo 3 je zaštita visokog nivoa pogodna za nošenje u situacijama visokog rizika i obično je očita. Ovaj oklop štiti od prijetnji ubodom uz energiju udarca od 43±0,60 J (31,7±0,44 ft·lbf). Uslov prekomernog testiranja za ovaj nivo je 65±0,80 J (47,9±0,59 ft·lbf).



        Za sva tri nivoa, maksimalna dozvoljena penetracija oštrice ili šiljka je 7 mm (0,28 in), pri čemu je ova granica određena istraživanjem koje ukazuje da bi unutrašnje povrede organa bile krajnje malo vjerojatne na ovoj dubini prodiranja. Uvjet za prekomjerno ispitivanje, koji je namijenjen da osigura adekvatnu marginu sigurnosti u dizajnu oklopa, dozvoljava maksimalan prodor oštrice ili šiljaka od 20 mm (0,79 in).



        Standard se ne bavi direktno otporom ubodom i umjesto toga napominje da, budući da je prijetnje ubodom teže pobijediti, svaki oklop koji može pobijediti prijetnju ubodom također će pobijediti prijetnju ubodom.


Lista sadržaja

Povezani proizvodi

sadržaj je prazan!

O NAŠOJ KOMPANIJI

Shenzhen Loop Circle Technology Co., Ltd, sa preko 15 godina iskustva u izvozu i trgovini proizvoda za ličnu zaštitu, naša kompanija je postala pouzdan partner za klijente širom svijeta. Naši proizvodi se prodaju na Bliskom istoku, u Južnoj Americi, Sjevernoj Americi i Europi i dobili su široku pohvalu za svoj kvalitet i performanse.

BRZI LINKOVI

PROIZVODI

KONTAKTIRAJTE NAS

  Tel: +86- 13929428415
  Email: tracy@glz.sinanet .com
  Dodaj: 315 Tianhui Building, Youasong Road, Longhua District, Shenzhen, Guangdong, Kina
Kontaktirajte Shenzhen Loop Circle danas kako biste razgovarali o vašim potrebama s našom profesionalnom prodajom
Autorsko pravo © 2026Shenzhen Loop Circle Technology Co., Ltd. Sva prava pridržana.  Sitemap