COMANDĂ ONLINE SAU SUNALĂ-NE: +86- 13929428415  
       Shenzhen Loop Circle Technology Co.,Ltd
Standardul de armură de țară europeană și asiatică
Acasă » Ştiri » Ştiri » Standardul de armură de țară europeană și asiatică

Standardul de armură de țară europeană și asiatică

Vizualizări: 0     Autor: Editor site Ora publicării: 2025-10-16 Origine: Site

Întreba

butonul de partajare pe facebook
butonul de partajare pe Twitter
butonul de partajare a liniei
butonul de partajare wechat
butonul de partajare linkedin
butonul de partajare pe pinterest
butonul de partajare whatsapp
butonul de partajare kakao
butonul de partajare prin snapchat
butonul de partajare a telegramelor
partajați acest buton de partajare

Din Wikipedia, enciclopedia liberă



        Standardele de performanță a armurii corporale sunt liste generate de autoritățile naționale, cu cerințele pentru ca armura să funcționeze în mod fiabil, indicând în mod clar ce ar putea și ce nu ar putea învinge armura. Diferite țări au standarde diferite, care pot include amenințări care nu sunt prezente în alte țări.


Standard de armură TR (Germania)



Technische Richtlinie (TR) Ballistische Schutzwesten este un ghid de reglementare în Germania pentru armurile de corp. Este emis în principal pentru armăturile folosite de poliția germană, dar și pentru forțele armate germane și pentru blindajele disponibile pentru civili. Producătorii trebuie să îndeplinească criteriile TR, dacă doresc să participe la licitații competitive deschise făcute de agențiile germane. TR specifică diferite Schutzklassen (SK), care se traduce prin clase de protecție pe care le poate avea o armătură. Acesta specifică cinci clase diferite de protecție balistică de la L la 4 (de exemplu SK 4). De asemenea, oferă specificații pentru Stichschutz (ST) suplimentar, protecție împotriva cuțitelor, folosind aceleași clase ca și protecția balistică, dar dându-i eticheta ST suplimentară (de ex. SK L ST). Testele balistice pentru a determina o clasă sunt acum integrate în ghidurile VPAM, astfel încât testele diferă doar în detalii minore și doar un test (SK 1) este semnificativ diferit din 2008.

Scara TR este următoarea:


Nivelul armurii Protecţie
SK L
  • Parabellum de 9×19 mm

Acest test se bazează pe VPAM PM 2, dar testează și pentru fotografii direct.

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 5±0,5 metri, precum și împotriva loviturilor directe, de:

  • 8,0±0,1 g (123±1,54 gr) 9×19mm Parabellum DM41 FMJ gloanțe cu miez de plumb cu vârf rotund la o viteză de 360±10 m/s (1181±33 ft/s)

SK 1
  • Parabellum de 9×19 mm

Acest test se bazează pe VPAM PM 3, dar adaugă două runde speciale de poliție, cu următoarele modificări:

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 5±0,5 metri într-un unghi de 25°, precum și a 3 lovituri la vedere, de:

  • 8,0±0,1 g (123±1,54 gr) 9×19mm Parabellum DM41 FMJ gloanțe cu miez de plumb cu vârf rotund la o viteză de 415±10 m/s

  • 6,0±0,1 g 9×19mm Parabellum QD-PEP II/S gloanțe speciale de poliție rotunde la o viteză de 460±10 m/s

  • 6,1±0,1 g 9×19mm Parabellum Action 4 gloanțe rotunde speciale de poliție la o viteză de 460±10 m/s

SK 2 (PM 5)
  • .357 Magnum

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 5±0,5 metri, din:
  • 7,1±0,1 g (109±1,54 gr) .357 Magnum FMs (alama la nas) gloanțe la o viteză de 580±10 m/s (1902±33 ft/s)

SK 3 (PM 7)
  • 5,56×45 mm

  • 7,62×51 mm

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 10±0,5 metri, din:
  • 4,0±0,1 g (62±1,54 gr)  5,56×45mm  SS109/US: gloanțe M855 FMJ la o viteză de 950±10 m/s (3116±33 ft/s)

  • 9,55±0,1 g (147±1,54 gr)  7,62×51mm  gloanțe DM111 cu miez de oțel la o viteză de 830±10 m/s (2723±33 ft/s)

SK 4 (PM 9)
  • 7,62×51 mm

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 10±0,5 metri, din:
  • 9,7±0,2 g (149±3,08 gr) 7,62×51mm P80 gloanțe perforatoare la o viteză de 820±10 m/s (2690±33 ft/s)

TR-urile germane sunt, în general, comparabile cu NIJ-ul american, dar TR-ul german testează de obicei mai multe scenarii de amenințare, deoarece nu există împușcături directe și nici runde speciale ale poliției. În contrast, NIJ testează calibre mai mari și putere de oprire a omului mai mare. Și în timp ce TR german testează calibre mai mici și gloanțe mai ușoare, testează și cartușe mai agresive, deoarece primul test folosește deja gloanțe FMJ de oțel, în timp ce NIJ folosește cartușe FMJ normale. În plus, SK 4, cea mai înaltă clasă de protecție, este specificată pentru a rezista la trei lovituri, în timp ce Nivelul IV trebuie să reziste doar la o lovitură - deși de un calibru mai mare (7,62×63 mm).


Standard de armură HOSDB (Regatul Unit)


guvernează Filiala de dezvoltare științifică a Ministerului de Interne standardele și protocoalele de testare pentru armurile poliției.


Nivelul armurii Protecţie
HG1/A Această armură ar proteja împotriva șase (trei pentru panoul de dimensiunea S) lovituri, trase de la 5 metri, de:
  • 8,0±0,1 g (123±1,54 gr) 9×19mm Parabellum DM11 FMJ gloanțe cu miez de plumb cu vârf rotund la o viteză de 365±10 m/s

  • 10,2±0,1 g (158±1,54 gr) .357 gloanțe Magnum R375M3 JSP la o viteză de 390±10 m/s

HG1 Această armură ar proteja împotriva șase (trei pentru panoul de dimensiunea S) lovituri, trase de la 5 metri, de:
  • 8,0±0,1 g (123±1,54 gr) 9×19mm Parabellum DM11 FMJ gloanțe cu miez de plumb cu vârf rotund la o viteză de 365±10 m/s

  • 10,2±0,1 g (158±1,54 gr) .357 gloanțe Magnum R375M3 JSP la o viteză de 390±10 m/s

HG2 Această armură ar proteja împotriva șase (trei pentru panoul de dimensiunea S) lovituri, trase de la 5 metri, de:
  • 8,0±0,1 g (123±1,54 gr) 9×19mm Parabellum DM11 FMJ gloanțe cu miez de plumb cu vârf rotund la o viteză de 390±10 m/s

  • 10,2±0,1 g (158±1,54 gr) .357 gloanțe Magnum R375M3 JSP la o viteză de 430±10 m/s


HG3 Această armură ar proteja împotriva șase (trei pentru panoul de dimensiunea S) lovituri, trase de la 10 metri, de:
  • 4,0±0,1 g (62±1,54 gr) gloanțe LE223T3 de 5,56×45mm la o viteză de 750±15 m/s (3116±33 ft/s)

RF1 Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 10 metri, de:
  • 9,3±0,1 g (144±1,54 gr) 7,62×51mm gloanțe L2A2 FMJ la o viteză de 830±15 m/s (2723±33 ft/s)

RF2 Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 10 metri, de:
  • 9,7±0,1 g (150±1,54 gr) 7,62×51mm gloanțe L40A2 cu miez de oțel la o viteză de 850±15 m/s (2723±33 ft/s)

SG3 Această armură ar proteja împotriva unei lovituri, trase de la 10 metri, de:
  • 28,4±0,1 g (437±1,54 gr) melc de plumb striat de calibre 12 la o viteză de 435±25 m/s

BFD (Deformarea feței din spate) se măsoară după fiecare fotografie, BFD maxim permis pentru clasa HG1/A este de 44 mm (1,7 inchi) și 25 mm (0,98 inchi) pentru restul.



Standard de armură GOST (Rusia)



GOST R 50744-95 este standardul Federației Ruse pentru armura corporală. Înainte de revizuirea din 2017, nivelurile de amenințare variau de la 1 la 6. În mod remarcabil, includea amenințări cu sufixul A, care denotă evaluări sporite, spre deosebire de evaluări scăzute în standardul NIJ.

Vechile standarde (înainte de 2017) sunt următoarele:


Nivelul armurii Protecţie

Clasa 1

  • 9×18 mm Makarov

  • 7,62×38 mmR

Această armură ar proteja împotriva a cinci lovituri, trase de la 5 metri, de:
  • de 5,9 g (91 gr) 9×18 mm la o viteză de 305–325 m/s (1000–1066 ft/s) Gloanțe cu miez de oțel Makarov 57-N-181S

  • 6,8 g (105 gr) 7,62×38 mmR 57-N-122 gloanțe cu miez de plumb la o viteză de 275–295 m/s (902–968 ft/s).

Clasa 2

  • 5,45×18 mm

  • 7,62×25 mm Tokarev

Această armură ar proteja împotriva a cinci lovituri, trase de la 5 metri, de:
  • Gloanțe MPC 7N7 cu miez de oțel de 2,5 g (38,6 gr) de 5,45 × 18 mm la o viteză de 310–335 m/s (1017–1099 ft/s)

  • Gloanțe de 5,5 g (84,8 gr) 7,62 × 25 mm Tokarev cu miez de oțel la o viteză de 415–445 m/s (1361–1460 ft/s)

Clasa 2A

  • ecartament 12

Această armură ar proteja împotriva a cinci lovituri, trase de la 5 metri, de:
  • g (540 gr) la o viteză de 390–410 m/s (1279–1345 ft/s) 35 Obusuri „Hunter” cu miez de plumb de

Clasa 3

  • 5,45×39 mm

  • 7,62×39 mm

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 5,10 metri, din:
  • 3,4 g (52 gr) 5,45×39 mm 7N6 (PS) gloanțe cu miez de oțel întărit la o viteză de 890–910 m/s (2920–2985 ft/s)

  • 7,9 g (122 gr) 7,62×39 mm 57-N-231 (PS) gloanțe cu miez de oțel călit la o viteză de 710–740 m/s (2329–2427 ft/s)

Clasa 4

  • 5,45×39 mm

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 5,10 metri, din:
  • 3,4 g (52 gr) 5,45×39 mm 7N10 (PP) gloanțe cu miez de oțel întărit la o viteză de 890–910 m/s (2920–2985 ft/s)

Clasa 5

  • 7,62×54 mmR

  • 7,62×39 mm

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 5,10 metri, din:
  • 9,6 g (148 gr) 7,62×54 mmR 57-N-323S gloanțe cu miez de oțel la o viteză de 820–840 m/s (2690–2756 ft/s)

  • 7,9 g (122 gr) 7,62×39 mm 57-N-231 (PS) gloanțe cu miez de oțel călit la o viteză de 710–740 m/s (2329–2427 ft/s)

Clasa 5A

  • 7,62×39 mm

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 5,10 metri, din:
  • 7,4 g (114 gr) 7,62×39 mm 57-BZ-231 (BZ API) gloanțe incendiare perforatoare la o viteză de 720–750 m/s (2362–2460 ft/s).

Clasa 6

  • 7,62×54 mmR

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 5,10 metri, din:
  • Gloanțe de 9,6 g (148 gr) 7,62×54 mmR ST-M2 cu miez de oțel călit la o viteză de 820–840 m/s (2690–2756 ft/s)

Clasa 6A

  • 7,62×54 mmR

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 5,10 metri, din:
  • 10,4 g (160 gr) 7,62×54 mmR 7-BZ-3 (B32 API) gloanțe incendiare perforatoare la o viteză de 800–835 m/s (2624–2739 ft/s)


Odată cu revizuirea din 2017, standardele s-au schimbat semnificativ. Clasele de amenințare variază acum de la BR1 la BR6. Clasele cu sufixul „A” au fost eliminate, iar amenințările lor de testare au fost fie îmbinate în noile categorii, cum ar fi clasele 6 și 6A mutate în clasa BR5, fie eliminate în întregime, ca în cazul clasei 2A. În plus, mai multe niveluri de amenințare au crescut în dificultate odată cu introducerea de noi amenințări de testare; cel mai important este introducerea clasei BR6, care necesită armura testată pentru a supraviețui la trei lovituri de 12,7 × 108 mm B32 API. În ciuda amenințărilor de testare mai dificile, limita de deformare a feței din spate de 16 mm (0,63 inchi) rămâne neschimbată.


Standardele actualizate de la revizuirea din 2017 sunt următoarele:

Nivelul armurii
Protecţie
BR1
  • 9×18 mm Makarov

Această armură ar proteja împotriva a cinci lovituri, trase de la 5±0,1, metri de:
  • de 5,9 g (91 gr) de 9×18 mm de la un Gloanțe cu miez de oțel Makarov 57-N-181S Stechkin APS la o viteză de 335±10 m/s (1199±33 ft/s)

BR2
  • 9×21mm Gyurza

Această armură ar proteja împotriva a cinci lovituri, trase de la 5±0,1 metri, din:
  • 7,93 g (122 gr) de 9×21 mm de la un Gloanțe Gyurza 7N28 cu miez de plumb de SR-1 Vektor la o viteză de 390±10 m/s (1279±33 ft/s)

BR3
  • Parabellum de 9×19 mm

Această armură ar proteja împotriva a cinci lovituri, trase de la 5±0,1 metri, din:
  • Gloanțe de 5,2 g (80 gr) 9×19 mm Parabellum 7N21 cu miez de oțel întărit de la un MP-443 Grach la o viteză de 455±10 m/s (1492±33 ft/s)

BR4
  • 5,45×39 mm

  • 7,62×39 mm

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 10±0,1 metri, din:
  • 3,4 g (52 gr) 5,45 × 39 mm 7N10 (PP) gloanțe cu miez de oțel întărit de la un AK-74 la o viteză de 895±15 m/s (2936±49 ft/s)

  • 7,9 g (122 gr) 7,62×39 mm 57-N-231 (PS) gloanțe cu miez de oțel călit de la un AKM la o viteză de 720±15 m/s (2362±49 ft/s)

BR5
  • 7,62×54 mmR

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 10±0,1 metri, din:
  • 9,4 g (148 gr) 7,62×54 mmR 7N13 (PP) gloanțe cu miez de oțel întărit de la o pușcă cu lunetă SVD la o viteză de 830±15 m/s (2723±49 ft/s)

  • Gloanțe 7,9 g (122 gr) 7,62×54 mmR 7BZ3 API (incendiare care perfora armura) de la o pușcă cu lunetă SVD la o viteză de 810±15 m/s (2657±49 ft/s)

BR6
  • 12,7×108 mm

Această armură ar proteja împotriva a trei lovituri, trase de la 50±0,5 metri, din:
  • 48,2 g (743,8 gr) 12,7 × 108 mm 57-BZ-542 API (incendiare care perfora armura) de la o pușcă cu lunetă OSV-96 la o viteză de 830±20 m/s (2723±65 ft/s).


Standard de armură GA141 (China)



Ministerul chinez al Securității Publice a menținut GA141 , un document standard pentru descrierea rezistenței balistice a armurii poliției, din 1996. Începând cu 2023, cea mai recentă revizuire este GA141-2010. Standardul definește următoarele grade folosind arme domestice:


Nivelul armurii Protecţie
GA 1
  • 7,62×17 mm

Glonț cu manta de cupru cu o masă de 4,87 g (0,172 oz) la 320±10 m/s, împușcat cu un tip 64 sau tip 77 pistol .
GA 2
  • 7,62 × 25 mm Tokarev (pistol)

Glonț cu manta de cupru cu o masă de 5,6 g (0,20 oz) la 445±10 m/s, împușcat cu un pistol de tip 54.
GA 3
  • 7,62 × 25 mm Tokarev (SMG)

Același glonț ca mai sus, dar cu o viteză de 515±10 m/s, ca împușcat de la un pistol-mitralieră de tip 79.
GA 4
  • 7,62 × 25 mm Tokarev AP (SMG)

Glonț cu miez de oțel cu o masă de 5,68 g (0,200 oz) la 515±10 m/s, împușcat de la un pistol-mitralieră de tip 79.
GA 5
  • 7,62×39 mm

Glonț cu miez de oțel, masă de 8,05 g (0,284 oz) la 725±10 m/s, împușcat de la o pușcă de asalt tip 56 sau tip 81.
GA 6
  • 7,62×54 mmR

Glonț cu miez de oțel, masă de 9,6 g (0,34 oz) la 830±10 m/s, împușcat de la o de tip 79 sau tip 85 pușcă cu lunetă .


Nivelurile mai mari de 6 sunt marcate „speciale”. Nivelurile de la 1 la 5 trebuie testate cu 6 lovituri. Nivelul 6 trebuie testat cu 2 lovituri.

Anexa A descrie utilizarea notelor GA împotriva altor amenințări „obișnuite”. 9×18 mm Makarov este atribuit GA 1, 9×19 mm la GA 2, 9×19 mm AP (oțel) și 5,8×21 mm DAP92 AP la GA 4, 5,8×42 mm DBP87 la GA 6 și 'type 53' 7,62 × 54 mm R grad special '.


Lista cu conținut

Produse înrudite

DESPRE COMPANIA NOASTRA

Shenzhen Loop Circle Technology Co.,Ltd, cu peste 15 ani de experiență în exportul și comercializarea produselor de protecție personală, compania noastră a devenit un partener de încredere pentru clienții din întreaga lume. Produsele noastre sunt vândute în Orientul Mijlociu, America de Sud, America de Nord și Europa și au primit laude pe scară largă pentru calitatea și performanța lor.

LINK-URI RAPIDE

PRODUSE

CONTACTAŢI-NE

  Tel: +86- 13929428415
  E-mail: tracy@glz.sinanet .com
  Adăugați: 315 Tianhui Building, Youasong Road, Longhua District, Shenzhen, Guangdong, China
Vă rugăm să contactați Shenzhen Loop Circle astăzi pentru a discuta nevoile dvs. cu vânzările noastre profesionale
Drepturi de autor © 2026Shenzhen Loop Circle Technology Co.,Ltd. Toate drepturile rezervate.  Harta site-ului